Facebook sayfamızı beğenin

Güncel haberler ve #hivbilgisi makalelerimizden haberdar olmanın en hızlı yolu

1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) homoseksüel erkekler ve Haiti göçmenlerinde toplumda ender rastlanan Pnömocystitis carinii jiroveci pnömonisi (PCP) ve Kaposi sarkomu (KS) vakaları gözlenmesiyle AIDS (Akut İmmün Yetmezlik Sendromu, Acquired Immune Deficiency Syndrome) hastalığı tanımlanmıştır. Bundan iki yıl sonra 1983’te AIDS’e neden olan virüs HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü, Human Immunodeficiency Virus) izole edilmiştir.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) 2016 verilerine göre dünyada ortalama 36,7 milyon HIV hastası bulunmakta ve 1,8 milyonu yeni enfekte olmuş hastalar olup, aynı yıl 1 milyon hasta hayatını kaybetmiştir.

Yeni enfekte olan hastaların en yüksek ağırlığı Avrupa’dadır. Ölümler ise en yüksek ağırlıkla Afrika’da gerçekleşmiştir. Hastaların 17,8 milyonu kadın ve 16,7 milyonu erkektir. 25,5 milyon kişi HIV durumunun farkında, 19,5 milyon kişi tedavi altında, 16,5 milyon kişi viral yükü baskınlanmış durumdadır. Hamile HIV’li kadınların %76’sı bebeklerine HIV virüsü taşımıştır.

Hastaların dağılımına bakıldığında en yüksek popülasyon Afrika’da görülmesine rağmen, en hızlı yeni enfekte hasta yoğunluğu Avrupa bölgesindedir.