Facebook sayfamızı beğenin

Güncel haberler ve #hivbilgisi makalelerimizden haberdar olmanın en hızlı yolu

Ruh sağlığı

hakkında konuşmak faydalıdır

Neleri bilmem gerekir?

NELERİ BİLMEM GEREKİR?

Yaşam tarzı tercihleri

Ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olabilen yaşam tarzı tercihleri, HIV ile yaşayan kişiler arasında daha yaygındır. Hekiminizle pozitif yaşam tarzı tercihlerinizi korumak için neler yapabileceğiniz üzerine görüşün. Ruh sağlığınızın mümkün olduğunca iyi kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz birçok değişiklik vardır.

HIV virüsünün kendisi

Ender de olsa, HIV virüsünün kendisi, ilk bulaşmadan kısa süre sonra beyne ve merkezi sinir sistemine girebildiğinden, beyninizi fiziksel olarak etkileyebilir. Zaman içinde bu, HIV ile ilgili nörokognitif bozukluk (HAND) adı verilen bir hastalığa neden olabilir. Bu rahatsızlığın, dikkat süresinde kısalma, hafıza kaybı, baş ağrısı, çalkantılı ruh hali, karar verme yetisinde azalma, zihin karışıklığı ve hatta uzuvlarda zayıflık da dahil olmak üzere çok çeşitli semptomları vardır. kontrollerinin gerekli olup olmadığı konusunda sağlık ekibinize danışın.

Ruh sağlığı hakkında daha fazla bilgi

RUH SAĞLIĞI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Neredeyse herkes bir noktada ruh sağlığıyla ilgili zorluklarla karşı karşıya gelir ve bu durum, başka herhangi bir fiziksel hastalıkta olduğu kadar veya daha kötü hissetmelerine neden olabilir. Tek fark, ruh sağlığıyla ilgili zorlukların gözle görülür olmamasıdır. Uzun süreli hastalık gibi büyük stres kaynakları, ruh sağlığına etki edebilir. Ruh sağlığıyla ilgili yaygın görülen zorluklar arasında depresyon, anksiyete, ruh haliyle ilgili bozukluklar ve kişilik bozuklukları yer alır.

Tipik semptomlar arasında şunlar bulunabilir:

 • Depresyon: Yorgunluk, kendini ağır ve bitkin hissetme, konsantrasyon sorunları, düşük cinsel dürtü, uyku sorunları, kendini suçlu, değersiz veya çaresiz hissetme, iştahta azalma veya kilo kaybı, aşırı yeme
 • Anksiyete: Huzursuzluk, korku hissi, kendini sürekli "diken üstünde" hissetme, konsantre olma güçlüğü, asabiyet

Neyse ki depresyon ve anksiyete, tanısı koyulabilen ve tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Antidepresanlar ve psikoterapi, depresyon tedavisinde etkili yöntemlerdir ve psikolojik danışmanlık almak, tetikleyici durumların tanımlanmasına ve anksiyete hissinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

HIV, ruh sağlığı sorunlarına neden olabilir mi?

HIV, RUH SAĞLIĞI SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Depresyon, anksiyete ve diğer birçok ruh sağlığı sorunu yaşamın her döneminde, HIV pozitif olup olmamanızdan bağımsız olarak herkesi etkileyebilir. Hatta, yaklaşık olarak 4 yetişkinden 1'i yaşamı boyunca ruh sağlığıyla ilgili bir sorun yaşar.

Ruh sağlığında sorunlara neden olabilen faktörler arasında şunlar yer alır:

 • Çevresel faktörler: İş değişiklikleri, maddi endişeler, ayrılık durumları, hastalık veya yas gibi bir kişinin doğrudan yaşamında olanlara verdiği bir tepki gibi
 • Fiziksel faktörler: Beyninizin biyolojisi, ailede bu tür rahatsızlık hikayesi veya HIV gibi uzun süreli bir sağlık sorunuyla yaşamanın ve bu sorunun tedavisinde kullanılan bazı ilaçların fizyolojik etkileri gibi

Ruh sağlığı sorunları herkeste görülse de, HIV'nin ruh sağlığı üzerindeki etkisini tam olarak tanımlamak güçtür. Bununla birlikte, HIV ile yaşayan birçok kişi bu sorunlarla tanı döneminde ve yaşamın sonraki evrelerinde karşı karşıya gelebilmektedir. Anksiyete ve depresyona neden olan yaygın nedenler arasında, sağlığınızın, yaşam tarzınızın ve ilişkilerinizin bu durumdan nasıl etkileneceği gibi geleceğe yönelik endişeler bulunur.

Duygusal açıdan kendinizi nasıl hissettiğiniz konusunda hekiminizle açıkça konuşmanız önemlidir; böylece sağlık ekibiniz belirtileri mümkün olduğunca erken belirlemenize yardımcı olabilir.

Risk altında mıyım?

Hekiminiz, şunlardan bazılarını yaparak ruh sağlığınızı değerlendirmek üzere sizinle birlikte adım atabilir:

 • Depresyon ve anksiyete ile ilişkili semptomları araştırabilir
 • Nasıl uyuduğunuzu sorabilir
 • Çoğu kişiyi etkilemeyen bir hastalık olsa da, sağlık ekibiniz, HIV ile ilgili nörokognitif bozukluk (HAND) adı verilen bir hastalığınızın olup olmadığını değerlendirmek isteyebilir. Bu rahatsızlığın, dikkat süresinde kısalma, hafıza kaybı, baş ağrısı, çalkantılı ruh hali, karar verme yetisinde azalma, zihin karışıklığı ve hatta uzuvlarda zayıflık da dahil olmak üzere çok çeşitli semptomları bulunur.
 • Bazı ilaçların depresyon veya uyku sorunlarıyla ilişkilendirilmiş olması nedeniyle, HIV ilaçlarınız da dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçları gözden geçirebilir

Duygularınızı dikkate almanız ve daha fazla yardıma ihtiyaç duymanız halinde yardım almanız önemlidir. Böylece semptomlarınız azalabilir ve yaşam kaliteniz artabilir.

Peki ya zaten ruh sağlığı sorunlarım varsa?

Bir ruh sağlığı sorunuyla yaşamak kolay olmasa da yaşam tarzınızda yapabileceğiniz şu gibi değişiklikler bulunur:

 • Sağlıklı beslenme
 • Fiziksel açıdan aktif olma
 • Alkol alımınızı sınırlandırma
 • Kafein alımınızı sınırlandırma

Başka neler yardımcı olabilir?

Konuşma terapileri ve başa çıkma tekniklerinin yanı sıra, bir psikolog veya ruh sağlığı uzmanı ile görüşmek de faydalı olabilir. Hekiminizin tavsiyesi üzerine aldığınız ilaçları gözden geçirmek ve değiştirmek de fayda sağlayabilir.

Hekiminizle konuşmanız önemlidir. Hekiminiz, ruh sağlığınız konusunda size yol gösterebilir ve dikkate alınacak şu gibi ek faktörlerin bilincinde olacaktır:

 • Ruh sağlığınızı iyileştirmek için yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikler
 • Farklı ilaçların bir arada nasıl etki gösterdiği ve HIV ilaçlarınızla etkileşime girip girmeyeceği (her iki ilacı da almanın sonucu olarak herhangi bir yan etkiyi tetikleyip tetiklemeyeceği)
 • HIV ilaçlarınızın ruh sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup olmadığı
Hangi soruları sormalıyım?

HANGİ SORULARI SORMALIYIM?

 • Ruh sağlığımın ne durumda olduğunu öğrenmek için yaptırabileceğim bir test var mı?
 • Ruh sağlığıma destek olmak için yaşam tarzımda ne gibi değişiklikler yapabilirim?
 • HIV ilaçları da dahil olmak üzere ilaçlarımın ruh sağlığımı ne şekilde etkileyebileceğini açıklar mısınız?
 • Ruh sağlığı sorunlarının belirtileri nelerdir? Kendi kendime dikkat edebileceğim veya kendim izleyebileceğim bir durum var mı?
 • Bir ruh sağlığı uzmanıyla kendimi nasıl hissettiğim konusunda görüşmeli miyim?
11İpucu

Sağlığınızı korumanız için ipuçları

 1. Hekiminizle görüşün
  Ve yaşadığınız semptomlar üzerine konuşun
 2. Hekiminiz ile ruh sağlığı desteği konusunda görüşün
 3. Çevrenizi pozitif insanlarla donatın
  Köklü bir arkadaşlık veya aile ağı gibi bir grupta zaman geçirin veya bir kulübe, kursa ya da destek grubuna katılın
 4. Güvenebileceğiniz bir kişiyle dertleşin
 1. Kendinize iyi bakın
  Sağlıklı beslenin, fiziksel açıdan aktif olun, alkol ve kafein alımınızı sınırlandırın
 2. Alkol almamaya çalışın
  Bu, uykusuzluk gibi ruh sağlığı ile ilgili sorunlara yardımcı olabilir
 3. Rahatlama tekniklerine başvurun
  Meditasyon veya masaj gibi
 4. Dışarı çıkıp güneş ışığında oturun
  Bu, depresyon semptomlarının iyileşmesine yardımcı olabilir
 1. Bir uyku uygulaması kullanın
  Uyku kalitenizi izlemek ve artırmaya yönelik yöntemleri araştırmak için bu tür bir uygulama kullanabilirsiniz
 2. Kendinize değer verin
  Kendinize nazik davranın, kendi kendinizi eleştirmekten kaçının, hobilerinize ve en keyif aldığınız projelerinize zaman ayırın
 3. Hekiminizle tedavi ve diğer destek alteratifleri üzerine görüşün
  Bunun size uygun bir seçenek olup olmadığını danışın